• PROFIL MATERSKEJ ŠKOLY

Materská škola Stará Myjava je jednotriedna škola rodinného typu s útulným, príjemným a harmonickým prostredím. Je umiestnená v účelovej budove spolu so základnou školou. Má šatňu, jednu triedu, ktorá slúži aj ako herňa , spálňu, umyváreň s detskými toaletami, kuchyňu, jedáleň, riaditeľňu, sociálne zariadenie a sklady pomôcok. Budova sa nachádza v peknom podhorskom prostredí, ktoré ponúka množstvo príležitostí na zdravé vychádzky a pohybové aktivity detí. Pri pohybových aktivitách máme možnosť využívať aj detské ihrisko našej škôlky, detské a multifunkčné ihrisko obce.

Pohyb je pre deti v predškolskom veku prirodzenou činnosťou, ktorá im prináša radosť. V súčasných podmienkach života je neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu, preto  sa zameriavame na rozvíjanie a upevňovanie telesnej zdatností  a výkonnosti detí a tým súvisiace upevňovanie vôľových vlastností  a prosociálneho správania. Prioritu vidíme v zabezpečení dobrých priestorových a materiálnych podmienok pre pohybové aktivity. Pri týždennom plánovaní spolupracujú obe učiteľky v triede. Každý deň uskutočňujú s deťmi pred podávaním desiaty zdravotné cvičenia.

Aktivity, ktoré podporujú naše zámery sú jarné a jesenné turistické vychádzky, zimné aktivity vonku, ako je stavanie snehuliakov, sánkovanie, letné športové hry na ihrisku alebo dvore MŠ, využívanie trampolíny. Každý rok deti predškolského veku absolvujú týždeň plávania vo výukovom bazéne v Myjave a týždeň lyžovania na lyžiarskom vleku SKILAND v Starej Myjave.

Ochrana prírody patrí pri súčasnom stave znečistenia našej planéty k základným prioritám našej MŠ. S deťmi realizujeme environmentálne aktivity prostredníctvom EKO knižky „Víla Jazmínka a škriatok Vendelín“, ako spolu zachránili les. Víla Jazmínka a škriatok Vendelín nás často sprevádzajú pri našich aktivitách. Deti vedieme  k tomu ako ekologicky myslieť a správať  sa zodpovedne. Majú možnosť  oboznámiť sa so starostlivosťou včelárov o včelstvo. Prispievame k ochrane vtáctva v zime (vtáčie búdky, kŕmidlá a zabezpečenie potravy).

Naše turistické vychádzky majú v sebe okrem športových disciplín zahrnuté aj environmentálne prvky: čo do prírody patrí a čo nie, priame pozorovanie rastlín, zvierat a hmyzu, zber, poznanie a využívanie liečivých rastlín, zimné prikrmovanie lesnej zvery s poľovníkom. Zameriavame sa aj na  recykláciu odpadu - pretváranie starých vecí na nové.

Popri napredovaniu moderných technológií nezabúdame deťom  vštepovať lásku k ľudovým  tradíciám v našom regióne. Najviac rezonujú cez vianočné a veľkonočné sviatky,  kedy si pripomíname zvyky našich predkov – zdobíme perníky, vajíčka, pletieme korbáče, spievame ľudové piesne, recitujeme básničky a riekanky.

Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu Priatelia prírody sú výkonové štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie  v materských školách. Sú rozdelené do mesačných tematických celkov. Pre prehľadnejšie plánovanie výchovne – vzdelávacích cieľov sú výkonové štandardy rozdelené do jednotlivých tém a podtém, ďalej rozdelené do týždenných celkov.

Berúc do úvahy ich rozsah a náročnosť sa v priebehu školského roka opakujú viackrát. Jednotlivé celky nie sú izolované, ale navzájom sa  dopĺňajú, prelínajú, spolu súvisia.

Deti majú možnosť rozvíjať svoje komunikačné základné schopnosti v anglickom jazyku v krúžku, ktorý organizujeme v spolupráci s jazykovou školou PROAMERICANApohybové aktivity pre dievčatá v krúžku MAŽORETKY v spolupráci s CVČ z Myjavy.

05.02.2018 21:38 | viac »

• Základná škola s materskou školou Stará Myjava
    Stará Myjava 141