• PROFIL ZÁKLADNEJ ŠKOLY

Naša škola je malá, útulná, rodinného typu. Je neplno organizovaná, pozostáva z jednej triedy, v ktorej sa učia všetky ročníky spolu. V budove školy sídli aj materská škola vo vedľajšom pavilóne. Okrem triedy máme v škole počítačovú učebňu s dvanástimi počítačmi, jedáleň, kuchyňu, riaditeľňu so zborovňou, kabinet pomôcok.

V triede je vkusný nábytok a doplnky. Má interaktívnu tabuľu, ktorú pravidelne využívame na hodinách slovenského jazyka, anglického jazyka, hudobnej a výtvarnej výchovy a v školskom klube. Súčasťou  triedy je školský klub, priestor, ktorý žiaci využívajú na oddych, relax a hry. Všade je zavedená PC sieť s internetom. Počítačová učebňa slúži okrem výučby  informatiky aj na vyučovanie matematiky, prvouky a vlastivedy. K dispozícii má aj dataprojektor.

Škola je umiestnená v peknom tichom prostredí, v blízkosti lesa, obklopená stromami a zeleňou. Na pohybové aktivity má možnosť využívať priestory dvora bývalej školy, obecné multifunkčné a detské  ihrisko obce, obe využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Našu školu navštevujú deti z obce Stará Myjava, ale aj deti z Poriadia, Myjavy, ktorým malá škola vyhovuje, či z dôvodu väčšej psychickej pohody, zo zdravotných alebo iných dôvodov, pričom nie je zanedbateľná ani dobrá vybavenosť školy, odborná spôsobilosť pedagogického zboru a zaujímavé aktivity, konané v priebehu školského roku.

V základnej škole už dlhé roky pracujú dve učiteľky, jedna na plný úväzok a druhá na čiastočný úväzok, vychovávateľka v ŠKD. Náboženskú výchovu externe vyučujú dvaja farári. Anglický jazyk vyučuje pani učiteľka, ktorá má kvalifikáciu na vyučovanie jazyka.

Pedagógovia sa vzdelávajú, využívajú vo svojej práci modernú techniku. Aktívne   vyhľadávajú moderné programy na vyučovanie a prehlbujú svoje vedomosti  a skúsenosti.

Spolupráca s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Rodičia sú ochotní škole pomôcť vo všetkých smeroch. Schôdze RZ bývajú 5 – krát do roka. Rodičia sa  s pracovníčkami školy schádzajú i pri organizovaní karnevalu, Vianočnej besiedky, osláv Dňa matiek,  dňa rodiny, či pri spoločných školských výletoch. Spolupracujeme aj s miestnymi poľovníkmi, pri náučných vychádzkach a chodníkoch do prírody. Obľúbený je dvojdňový výlet na poľovnícku chatu Lipovčeky, kde máme spoločné aktivity s poľovníkmi, rodičmi i nočnú hru.

Rada školy má 5 členov a schádza sa podľa potreby pri dôležitých rozhodovaniach v otázkach našej ZŠ a MŠ.

Výborná spolupráca je s PPP v Myjave, ktorá nám vždy ochotne vychádza v ústrety pri návrhu pomoci žiakom so špeciálnymi výchovne – vzdelávacími potrebami.

Veľmi dobrá je spolupráca s klubom dôchodcov v Starej Myjave, s Obecným úradom v Starej Myjave, ktorý nám zadarmo prepožičiava priestory KD v Starej Myjave na naše mimoškolské akcie venované celej dedine. Spolupracujeme tiež s TJ Stará Myjava i lyžiarskym strediskom SKILAND v Starej Myjave.

Aby sa žiaci, pedagogickí i nepedagogickí pracovníci cítili čo najpríjemnejšie, veľký dôraz kladieme na estetické prostredie tried, chodieb, zborovní i učební. Na informačných tabuliach a nástenkách majú možnosť žiaci i široká verejnosť nájsť informácie o úspechoch i aktivitách školy. Žiaci majú možnosť vidieť vlastné práce. Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi i pracovníkmi školy, medzi pedagógmi i rodičmi i širokou verejnosťou.

Absolvent 1. stupňa našej ZŠ by mal svojim vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine i v spoločnosti, byť schopný starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami, mať schopnosť vnímať umenie a byť zodpovedný za svoj život. Tento absolvent by mal popri tom ovládať základy anglického jazyka, lyžovania, plávania i ostatné predmety zodpovedajúce učebným osnovám podľa školského vzdelávacieho programu.

Preto v oblasti rozumovej výchovy je našim cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie. Podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky, dlhodobé samostatné práce, projekty a prezentácie. Dôraz je kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Snažíme sa žiakov motivovať do učenia pestrými formami výučby, vychádzame z potrieb žiakov, často do vyučovania zaraďujeme súťaže, didaktické hry, blokové vyučovanie, učenie hrou. Kvôli uplatneniu získaných poznatkov v praxi sa snažíme organizovať rôzne exkurzie, kde žiaci získavajú poznatky z oblasti vlastivedy, prírodovedy či slovenského jazyka. Snažíme sa vychovávať deti i k aktívnemu pohybu. Každoročného organizujeme týždeň lyžovania v lyžiarskom stredisku SKILAND v Starej Myjave a plávania vo výukovom bazéne v Myjave pre všetkých žiakov.  V zime pohybové aktivity dopĺňame sánkovaním, lopatovaním a turistickými vychádzkami. Takmer každoročne organizujeme pre žiakov školu v prírode. Vždy navštívime inú lokalitu na Slovensku. Okrem klasickej vyučovacej hodiny, kde žiaci sedia v laviciach preferujeme i výučbu na koberci, sedenie v kruhu, či vyučovanie vonku, v drevených domčekoch, kde sú stoly i pre všetkých miesta na sedenie. Samozrejme to záleží od obsahu hodiny i od počasia.

Žiaci radi navštevujú krúžky. Na škole máme päť záujmových krúžkov. V rámci školy športový krúžok, počítačový krúžok a  krúžok šikovných rúk. V spolupráci Futbalovým klubom SPARTAK Myjava futbalový krúžok a v spolupráci s CVČ z Myjavy tanečný krúžok.

05.09.2019 16:25 | viac »

• Základná škola s materskou školou Stará Myjava
    Stará Myjava 141